لوله های بی صدا

چکیده

زندگی مدرن امروز بشر باعث بوجود آمدن بسیاری از ناهنجاری های جدید در جوامع گردیده که آلودگی صوتی یکی از این موارد می باشد . کوچک شدن فضای زیستی در شهرهای بزرگ و استفاده از مصالح سبک و بادوام باعث بوجود آمدن و اجباری شدن استاندارهای جدیدی جهت کنترل صدا در محیط زندگی انسانها در جوامع مدرن گردیده است .

در این میان وسایل و تجهیزات تاسیساتی داخل ساختمان مثل فن ها ، فن کویل های سقفی و دیواری  ، سیستمهای لوله کشی آب سرد و گرم و سیستم لوله کشی فاضلاب از عوامل موثر تولید صدا در فضای زیستی می باشند که می بایست در هنگام انتخاب به استاندارهای تولید صدا و حد تولید صوت این تجهیزات بعنوان یک مشخصه مهم توجه نمود. از بین این تجهیزات لوله های انتقال فاضلاب بعلت اینکه بصورت غیر مدفون و در داخل فضای مسکونی بکار برده می شوند نقش مهمی در انتقال صوت ناخواسته به محیط زیستی انسان را دارند .در این مقاله سعی شده است ضمن تشریح استانداردهای کنترل صوت در فضاهای مسکونی در کشورهای اروپای غربی به مشخصات و خواص لوله های انتقال فاضلاب داخل ساختمان مطابق با این مشخصات پرداخته شود.

۱- استانداردهای کنترل صوت در فضای مسکونی ساختمانها

برای پی بردن به میزان مجاز انتشار صوت توسط سیستم های تاسیساتی ابتدا دو استاندارد مرجع در این مورد در کشورهای اروپای غربی تشریح می گردند:

 ۱-۱ استاندارد DIN 4109(Sound Insulation in Buildings- Issued 1989) :

این استاندارد اولین و ابتدایی ترین استاندارد موجود در مورد کنترل صوت تجهیزات مختلف در فضاهای مسکونی می باشد. در این استاندارد حد مجاز انتشار صوت سیستمهای تاسیساتی شامل سیستمهای لوله کشی را مقدار ۳۰ دسی بل تعیین گردیده است.این استاندارد در واقع حداکثر مجاز انتقال صوت را برای آسایش صوتی انسانها در فضای مسکونی مقدار ۳۰ دسی بل تعیین نموده است که کلیه سیستمهای تاسیساتی می بایست این حد را رعایت نمایند. در این استاندارد نوع فضای مسکونی مشخص نگردیده است و تنها به معرفی فضاهایی که می بایست این حد را رعایت نمایند، پرداخته شده است . این فضا ها عبارتند از : حمام ها و سرویس های بهداشتی ، فضای مسکونی ، کلاسهای درس و فضاهای کاری ( دفاتر کاری ، اتاقهای عمل و اتاق های کنفرانس) .

۱-۲-استاندارد  VDI 4100(Sound Insulation in residential buildings-Issued 1994)  :

این استاندارد جدیدترین دستورالعمل و راهنما در مورد عایق سازی صوتی ساختمانهای مسکونی ومیزان مجار انتشار صوت می باشد. در این استاندارد سه درجه مختلف جهت انتقال صوت و ساختمان از جهت نوع ساخت مشخص گردیده اند .جدول این استاندارد در شکل صفحه بعد مشاهده می شود.

همانطورکه در جدول ۱ صفحه بعد مشاهده می شود ،  کیفیت ساختمانها با بالاتر رفتن درجه عایق سازی صوتی بالاتر می رود .همچنین نوع چیدمان ساختمانها نیز مورد توجه قرار گرفته است .

۲- معرفی سیستم لوله کشی فاضلاب بی صدا :

 در تمام انواع ساختمانها و بخصوص در ساختمانهای چند طبقه مشکل عایق سازی سیستم انتقال فاضلاب که یکی از مهمترین منابع تولید صوت ناخواسته میباشد ، یکی از مشکلات اکثر مهندسین تاسیسات و مهندسین معمار می باشد و از آنجا که سیستم فاضلاب منازل اکثرا بصورت غیر مدفون و بصورت نصب در داکت های تاسیساتی کار می شوند ، توجه به این مشکل بسیار مهم می باشد.

همانطور که در شکل ۲ مشاهده می شود نمایی از یک سیستم فاضلاب در یک ساختمان چند طبقه نمایش داده شده است . در این سیستم فاضلاب ، قطعات مختلفی از جمله لوله و اتصالات و بستهای نگهدارنده استفاده گردیده اند که همگی این اجزا می بایست قابلیت جذب صوت را تا حد استاندارد داشته باشند.

 ۳- فیزیک انتشار صوت از لوله های فاضلابی به داخل فضای مسکونی:

 مکانیزم انتشار صوت از لوله های فاضلابی به دو صورت ذیل می باشد:

 ۱- روش انتشار صوت از طریق مولکول های هوا (Air Borne Noise):

در این روش انتقال صوت صدای ناشی از عبور جریان آب و فاضلاب و ریزش فاضلاب توسط مولکول های هوا منتقل می شوند و از جداره لوله به محیط مسکونی انتقال می یابد.

 ۲- روش انتقال صوت از طریق سازه (Structure Borne Noise):

در این روش انتقال صوت ناشی از لرزش سیستم لوله کشی به سازه و توسط سازه به داخل محیط مسکونی منتقل می شود.

 ۴- مکانیزم های کنترل انتقال صدا در لوله های فاضلابی بی صدا :

 جهت جلوگیری از انتقال صوت ناشی از عبور جریان فاضلاب در محیط مسکونی می بایست بطور همزمان هر دو عامل فوق را که باعث انتقال صدا به فضای مسکونی می شوند را از بین برد از این رو در قسمت اول با تعریف ساختار جدید در لوله و اتصالات سعی در جدب صوت از طریق هوا می شود و در ادامه با تعریف جدیدی از بستهای نگهدارنده لوله از انتقال صوت از طریق سازه جلوگیری می شود . ۵- ساختار لوله و اتصالات بی صدا :

 یکی از مکانیزم های جذب صوت بالا بردن چگالی اجسام می باشد و لوله های پلیمری علیرغم مزایای بسیاری که دارند در این مورد دارای چگالی پایین می باشند .جهت برطرف کردن این مشکل لوله ای سه لایه با ساختار ویژه و برای این منظور طراحی می گردد. همانطور که در شکل ۳ هم مشاهده می شود جهت جذب صوت قابل انتشار توسط مولکولهای هوا ، در لایه میانی لوله از ماده پلیمری پلی پروپیلن همراه مواد افزودنی معدنی با چگالی بالا استفاده می گردد که باعث بالا رفتن چگالی لوله و در نتیجه جلوگیری از انتقال صوت می گردد..در لایه داخلی و خارجی لوله نیز از ماده پلی پروپیلن مقاوم در مقابل ضربه و خراشیدگی استفاده می شود .

طبق بررسی های انجام گرفته در مورد اتصالات بیشترین علت ایجاد صدا در اتصالات بعلت تغییر جهت جریان در اتصالات می باشد از این رو برای کاهش ایجاد صوت در اتصالات در محل تغییر جهت جریان از ضخامت بیشتری استفاده میگردد تا اجازه عبور صدا در محل تغییر جهت جریان در اتصالات داده نشود.نمونه ای از این نوع طراحی اتصال در شکل زیر دیده می شود

۶- ساختار بست های نگهدارنده لوله و اتصالات فاضلابی بی صدا

همانطور که در قسمت قبلی گفته شد با توجه به ساختار مخصوص لوله و اتصالات فاضلابی از انتقال صوت توسط مولکولهای هوا تا حد امکان جلوگیری می شود در بخش بست های نگهدارنده نیز می بایست با تعریف یک ساختار جدید ، از انتقال صوت به محیط مسکونی توسط سازه جلوگیری شود.در شکل زیر این نوع بستهای جدید که جلوی انتقال لرزش های ناخواسته را می گیرند دیده می شود.

همانطوری که درشکل های ۵ و ۶  مشاهده می شود ، بست لوله های فاضلابی بی صدا از دو قسمت تشکیل شده که وجود این دو بخش باعث جذب لزرش و ارتعاش سیستم لوله کشی و عدم انتقال آن به سازه و فضای مسکونی می گردد.

در ادامه و برای اطمینان از صحت کار این سیستم لوله کشی و اینکه آیا الزمات استاندارد را جهت عایق سازی صوتی برآورده می کند و یا نه ، به ارایه نتایج آزمونی که توسط موسسه تحقیقات Fraunhofer آلمان بر روی این سیستم لوله کشی بر اساس استاندارد   EN 14366انجام گرفته است، پرداخته می شود . طبق این استاندارد ابتدا می بایست سیستم لوله کشی طبق مدل زیر نصب گردد .بعدا از چیدمان سیستم لوله کشی طبق شکل ۷ ، می بایست در محل آزمایشگاه صدا که دارای مصالح مشخص و دارای چگالی ۲۲۰ کیلوگرم بر متر مربع می باشد، آزمون اندازه گیری صدا در جریانهای مختلف عبوری با سنسورهای صدا اندازه گیری گردد . نمونه ای از این اندازه گیری در شکل شماره ۸ دیده می شود . این آزمون در فوریه ماه ۲۰۱۰ برروی لوله های این شرکت با نام تجاری  MURI SILENT PIPE توسط موسسه معتبر Fraunhofer آلمان صورت پذیرفت که در شکل پایین نتایج آن برای جریان های مختلف آمده است .

 همانطور که در جدول نتیج مشاهده می شود . نتایج بدست آمده از این نوع سیستم لوله کشی در حد بالاتر از استاندارد بوده و مقدار انتشار صوت این سیستم حداکثر در جریان ۴ لیتر در ثانیه که جریان زیادی جهت سیستم فاضلاب می باشد به ۱۸ دسیبل می رسد که حد صدای بسیار مطلوبی می باشد .

 منابع :

 EN 14366: Laboratory measurement of noise from waste water installations-2005

 DIN 4109: Sound insulation in buildings; guidelines for planning and execution; proposals for increased sound insulation; recommendations for sound insulation in personal living and working areas:2010

 REHAU AG+ – RAUPIANO CATALOGUE

اریا زاویل

مدیریت وب سایت شرکت فنی مهندسی آریا زاویل پایا

More Posts

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *