نانو مواد در معماری

شاید بهتر باشد قبل از هر سخنی اشاره ای داشته باشیم به ماهیت معماری و پیشینه تاریخی آن: سیر تکاملی معماری در ادوار تاریخی حکایت از بهره بری آن از پیشرفت تکنولوژی و صنعت بوده است. با نگاهی به ساختمان های رونسانسی، اماکن نظامی، حکومتی، عبادتگاه ها، صومعه های گوتیکی و اماکنی که کلا از آن دوره ها تا قبل از انقلاب صنعتی وجود دارد، ساختمان ها از عناصر عظیم و بلند مرتبه ی سنگی، چوبی و غیره استفاده میکردند.

عظمت و ابهت از اصلی ترین نکات اقتدار در معماری آن زمان بشمار می آمد، البته این موضوع محدودیت هایی را نیز به همرا داشت، وجود ستون های عظیم الجثه با فاصله های اندک نسبت به یکدیگر و یک اشکوبه بودن آنها بنابه دلایل خاص اجرایی از مهمترین مشکلات آن زمان بشمار می رفت. تا آن زمان که آهن از دل سنگ استخراج شد. آهن در ابتدا بنا به دلایل فنی و امکانات آن زمان با مشکلاتی چون عدم قابلیت فرم دهی و شکل دهی و شکنندگی مواجه بود. از طرفی نوپا بودن استفاده از آن. از این رو نقش سازه ای کمتری داشت و بیشتر در تزئینات بکار گرفته میشد( توضیحات کامل در این مورد را میتوانید در کتاب دگرگونی آرمان ها در معماری مدرن مظالعه نمایید).

این موضوع شروعی برآن بود که میتوان با تجزیه و تحلیل مواد و مصالح به متریال هایی دست پیدا کرد که به لحاظ فیزیکی از مشخصات کمتری برخوردار باشند اما به لحاظ عملکردی کارایی چندین برابری داشته باشند که خواص سختی و فرم پذیری آنان نیز کاملا پاسخگوی نیاز برای ایجاد فضای مختلف و موارد استفاده گوناگون در ساختمان را فراهم آورد.

در عصر حاضر دانشمندان زیادی مباحث تحقیقی خود را بر پایه یافتن موادی با خواص آلی برای بالا بردن عمر مفید ساختمان ها، کم کردن احجام اضافی در کارهای اجرایی بنا و پایداری بیشتر در متریال برای ایجاد بنای مختلف پایه گذاری کردند. از این رو رشته ای درعلم شیمی به وجود آمد که طی آن محصولاتی تولید گردید که خواص ویژه ای روی متریال های مختلف ایجاد میکند و هر یک به نحوی بر متریال ها تأثیرگذار است که ما این مواد را امروزه با نام " نانو " میشناسیم.

این مواد در بخش های مختلفی بکار گرفته میشوند. آنچه که در خصوص بحث معماری میتوان به آن اشاره کرد مواردی چون افزایش مقاومت سطوح، آبگریزی، آسان تمیزشوندگی( خود تمیزشوندگی)، عایق های رطوبتی و حرارتی، عایق های ضد ساییدگی و خوردگی فلزات، تزئینات و علائم( آیروژل ها)، مواد آنتی باکتریال، تمیز کننده های سطوح، مواد مقاو کننده رنگها، رنگها و...

توضیحات در خصوص مشخصات و نحوه کارکرد هریک از موادهای نانو را در چند بخش به صورت اجمالی مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.