پلیمر در معماری:

پلیمر در معماری:

در تعریفی ساده از پلیمر، مواد پلاستیکی همان پلیمر است که به لحاظ مشخصات فنی از خواص گوناگونی پیروی میکنند. اگر به طور عادی از فردی بپرسیم چند پلیمر در پیرامون محیطی که در آن قرار گرفته ای به ما نشان بده، اگر با موضوع آشنایی نداشته باشد دچار آشفتگی خواهد شد.

اولین پلیمر در گوشی تلفن ساخته و بکار گرفته شد و از آن به بعد روز به روز موارد استفاده ی بیشتری را به خود اختصاص داد، از کفی کفشی که در پایمان است گرفته تا دکمه های پیراهنمان، ظروف غذای ملامینی، گلدان ها، خودکاری که در دستمان است و با آن مینویسیم و ... همه و همه در خانواده پلیمرها قرار دارند. پس با این معرفی اندک اگر الان سوال شود چند پلیمر نام ببرید، مخاطب تعداد زیادی پلیمر را به ما معرفی خواهد کرد. این پلیمرها به لحاظ خواص مختلف کارکردها و کاربردهای مختلف دارند، برخی در مواجهه با حرارت و دما، نرم میشوند، تغییر حالت داده و پس از سرد شدن به حالت اولیه بازمیگردند مگر تا زمان ذوب شدن که آنها را با نام پلیمرهای " گرمانرم " میشناسیم. برخی در اثر حرارت دیدن سخت میشوند مانند دسته های ظروف تفلون که در اثر گرما دیدن سخت میشوند، این مواد را پلیمرهای " گرماسخت " می نامند.

پلیمر امروزه در صنعت ساختمان نقش به سزایی ایفا میکند، از اسپیسرهای آرماتوربندی گرفته تا قاب های مهتابی ها، لوله های آب و فاضلاب، پنجره های upvc، نوارهای درزگیر، چسب های عایق بندی( آب بندی)، سیستم های سرمایش و گرمایش، مصنوعات بهداشتی ساختمان ها، همه و همه از پلیمر تشکیل شده اند.

شاید قید این موضوع که این پلیمرها از مواد نفتی هستند و فراوری و تولید آنها نیاز به ذخایر نفتی دارد، در راستای توسعه پایدار و کم کردن انرژی های فسیلی نیست اما عمر بالای این مواد و قابلیت بازتولید آنها میتواند توجیه خوبی برای روی آوردن به استفاده از پلیمرها باشد که البته تولید صحیح و با کیفیت مهمترین نکته اثرگذار  بر این موضوع است.

ما در طبیعت پلیمرهای طبیعی زیادی نیز داریم از جمله مو، لیف درخت خرما، ناخن، ابریشم و... که این مواد در صنعت ساختمان به شکل مدرن مورد استفاده قرار نمیگیرند اما در معماری سنتی بسیار قابل استفاده بودند، برای مثال در گذشته برای بندکشی رطوبتی بین کاشی ها در پوسته ی خارجی گنبد از موم عسل استفاده میشد.

پلیمرها امروز شاخه های گوناگونی را به خود اختصاص داده اند، از فراورده های خدماتی گرفته تا عایق های حرارتی، رطوبتی، رنگها و البته امروزه رو به نانو پلیمرها حرکت میکنیم. بدیهی است طبق پیش بینی های به عمل آمده محققین در امر ساختمان و تکنولوژی ها و متریال های نوین آن تا 50 سال آینده نانوپلیمرها بخش عظیمی از صنعت ساختمان را به خود اختصاص میدهند.