هنر پتینه کاری

به تعریفی ساده پوشش روی سطوح مختلف را پتینه می نامیم.هنر پتینه کاری هنری منعطف، خلاق و مناسب با ذائقه افراد گوناگون میباشد.از رنگ آمیزی سطح ساده دیوار تا سیاه کردن آن با ذغال یا هر ماده ی طبیعی یا غیر طبیعی دیگرهمه و همه به دلیل آنکه پوششی بر روی سطحی دیگر ایجاد میکند، همان پتینه کاری نام دارد، ازین رو نمیتوان این هنر را انحصارا به متریال یا ماده ی خاصی دانست اما بطور کلی پتینه ها رنگ و لعاب دیگری از آنچه در واقعیت وجود دارد را به نمایش میگذارد، روی یک دیوار گچی لایه ای با هررنگی و با هر جنسی به ظاهر روی گچ پوشانده شده اما در واقع آن یک دیوار با رویه گچی است.

از مهمترین خواصی که میتوان برای پتینه ها برشمرد این است که میتوان آنها را از روی سطوح پاک یا جمع آوری نمود و به جای آن هرکار دیگری انجام داد.
امروزه با توجه به نیاز مردم به محیط های گوناگون روش های مختلفی در خصوص نحوه ی نگرش و به کارگیری پتینه ها با سبکها و رنگهای گوناگون بر روی سطوح مختلف پدیدار میگرددتا محیط و فضا دلخواه فرد و در راستای نیاز او متعادل گردد.

رنگ عامیانه ترین نوع پتینه است که برای پوشاندن سطوح مختلف بکار گرفته می شوند و انواع گوناگونی دارند، رنگ های روغنی، پلاستیکی و اکرولیک و...
رایج ترین پتینه ها در بازار که به صورت عامیانه مردم آنها را میشناسند پتینه های الیاف، ابریشم و سلولزی می باشد که به شکل لایه های پوششی به صورت خمیر درآمده و بر روی سطوح اعمال میگردند. این پتینه ها بطور کلی از محدودیت خاصی در رنگ و در دوام وماندگاری برخوردار اند که در اثر رطوبت نیز از روی سطوح ایجاد شده به صورت یکپارچه کنده می شوند.

اما به لحاظ خواص فنی می توان به آکوستیک بودن آن اشاره کرد نوع دیگری از پتینه ها به صورت رنگ های مختلف مانند پیکو در کارخانه تولید و بر روی سطوح اعمال می گردند .
انواع خاصی از پتینه نیز امروزه در بازار رایج گردیده است که البته بیشتر در سبک هایی کلاسیک و نئوکلاسیک بکار گرفته می شود که پوشش های با انواع ورق های طلا، نقره، مس و .... بر روی سطوح ایجاد می گردد نوعی دیگر و خاص تر از این پتینه ها، پتینه های نقش برجسته نام دارد. این پتینه ها آنقدر منعطف هستند که میتوانند به صورت مسطح و برجسته در طرح های گوناگون با توجه به ذائقه و نوع بکار گیری آن در محیط و فضاهای گوناگون اجرا گردد.

با این روش می توان با سرعتی بسیار بالا به ایجاد سطوحی مانند سنگ نوشته ها و نقش برجسته های داخل غار ها و یا سفال های نقش برجسته و هرگونه ی دیگر از این تزئینات دست یافت این پتینه ها امروزه به عنوان پتینه های نقش برجسته یا ایتالیایی معروف می باشند.

Content Image

Content Image